Фільми, засновані на реальних подіях, попереджають глядача про те, що він має побачити події, що відбулися насправді. Нехай автори й могли щось змінити для драматизму та видовищності, але, зрештою, саме реальність того, що сталося — найважливіше в таких проєктах.
Ідеальний злочин (Un crimen argentino/An Argentinian Crime)

- IMDb: 6,4
Кримінальний трилер з Аргентини, заснований на реальних подіях. Сюжет фільму розгортається у 1980-х роках у місті Росаріо за часів військової диктатури.
Бізнесмен Хорхе Салоном Сауан безвісти зник, як і багато людей у ті непрості часи. Два молоді секретарі суду мають розслідувати це викрадення, але їхнім зусиллям протистоять поліцейська корупція та державна бюрократична машина.
Однак, чим більше деталей стає відомо, тим більше жахливе забарвлення приймає цю подію. Для одних важливим є розслідування злочину через детективну роботу, для інших – це отримання зізнань через тортури, де непрості політичні події в країні змішані з напруженим детективним розслідуванням.
Хто вбив BlackBerry (BlackBerry)

- IMDb: 7,4
Фільм розповість історію зльоту та падіння інноваційної компанії «Блекберрі», яка здобула гору над світовими гігантами, але програла перед безжальним конкурентам із Силіконової долини.
За сюжетом у середині 1980-х сором’язливі техніки Майк Лазарідіс і Даг об’єднуються з підприємливим менеджером Джимом Балсиллі й починають підкорювати світ — спочатку за допомогою пейджерів, а трохи згодом і телефонів.
На початку XXI століття BlackBerry випускали найпопулярніші смартфони й лідирували в індустрії, але після релізу iPhone обстановка стрімко змінилася. Історія компанії давно просилася на великі екрани — на щастя, перенесли її не у форматі нудної та заточеної під нагороди драми про злети та падіння.
Навпаки, вийшла зухвала і сумна трагікомедія про невдах, які хоча б ненадовго, але все ж таки стали королями світу.
Оппенгеймер (Oppenheimer)

- IMDb: 8,4
Британо-американська біографічна драма Крістофера Нолана, яка розповідає про творця атомної бомби Роберта Оппенгеймера.
Новий фільм Нолана зажадав від педанта-режисера скрупульозного та точного оперування фактами про розробку Манхеттенського проєкту 1945 року та життя його творця Роберта Оппенгеймера. Картина заснована на книзі «Опенгеймер. Тріумф та трагедія, тому досить точна, проте це не виключає сценарних припущень.
Фільм «батька» ядерної зброї Роберта Оппенгеймера – свого роду кульмінація творчих шукань Нолана: знову складна сюжетна структура, головною темою виступає час, а протагоністом – одержима людина.
Не дивно, що фанати вважають проєкт якщо не найкращим, то найзрілішим і вражаючим фільмом постановника. Зняти тригодинну розмовну драму як блокбастер — це справді дивовижне досягнення.
Блукаючими стежками (Sur les chemins noirs/On the Wandering Paths)

- IMDb: 6,7
Це екранізація автобіографічного роману французького письменника Сільвена Тессона. Автор дійсно пережив досвід, описаний у книзі, тому частково стрічка заснована на реальних подіях.
У центрі сюжету опиниться відомий дослідник і письменник, який регулярно подорожує світом у пошуках пригод і матеріалу для своїх майбутніх історій. Якось увечері він випиває зайвого і падає з висоти кількох поверхів. Шок занурює його в глибоку кому.
Прийшовши до тями, ледве в силах підвестися, він чує вирок лікарів, що більше не зможе нормально ходити. Проте всупереч усім порадам, герой вирішує вирушити в подорож Францією пішки по забутих гірських стежках, щоб відродитися і знову знайти шлях до свого тіла і розуму.
Вбивці квіткової повні (Killers of the Flower)

- IMDb: 7,8
Детективний трилер-вестерн Мартіна Скорсезе з Леонардо Ді Капріо та Робертом Де Ніро у головних ролях. Фільм знятий за романом Девіда Грана, який розповідає про першу велику справу директора ФБР Джона Едгара Гувера.
Дія відбувається у 1920-х роках у штаті Оклахома, де живе плем’я індіанців осейджі. Одного разу індіанці виявляють нафту, які плем’я стає неймовірно багатим. Після цієї події починається низка дивних вбивств, які привертають увагу ФБР.
За всю свою багаторічну кар’єру, Скорсезе дав глядачеві можливість звикнути до певних очікувань від його фільмів: у них є захоплююча історія, заснована на злочинних діяннях та насильстві, яке в кульмінації досягає епічних масштабів та емоційного напруження, а також муки головних героїв, що переростають у традиції.
«Вбивці квіткового місяця» є основою творчості Скорсезе, не просто поєднуючи в собі все перераховане вище – це не тільки гангстерська драма в кращих традиціях режисера, а це вестерн, який знаходить нове дихання завдяки Скорсезе.
Звук свободи (Sound of Freedom)

- IMDb: 7,7
Біографічний кримінальний трилер, заснований на реальній історії Тіма Балларда, який залишив кар’єру урядового агента США, щоб стати активістом та борцем із торгівлею людьми.
У ході однієї з операцій герой звільняє хлопчика, який розповідає йому про свою сестру, яка залишилася в руках торговців. Представляючи, яке жахливе життя уготоване дівчинці, персонаж вирушає в джунглі Колумбії, щоб провести найнебезпечнішу рятувальну операцію.
Ґолда (Golda)

- IMDb: 6,0
Біографічна, історична та військова драма, створена режисером Гаєм Наттивом. Фільм розповість історію про один із найскладніших періодів у існуванні держави Ізраїль.
У 1973 році збройні сили Сирії та Єгипту несподівано та віроломно, у період великого релігійного посту, атакували країну, і почалася Війна Судного дня. У той момент прем’єр-міністром Ізраїлю була Голда Меїр – унікальна жінка, блискучий політик та оратор, що народилася наприкінці ХІХ століття.
Маючи цікаву особисту та політичну долю, а також пройшовши через багато випробувань, Меїр наприкінці свого життя знову опинилася в непростій ситуації й зробила все можливе, щоб припинити агресію з найменшими втратами. Це досить камерне кіно, яке практично не показує бойових дій і не випускає з кадру Хелен Міррен, яка зіграла ще одну важливу роль у кар’єрі.
Поховання (The Burial)

- IMDb: 7,1
Юридична драма та кіно адаптація однойменної статті американського письменника Джонатана Харра, яка своєю чергою була натхненна реальними подіями.
У 1995 році власник невеликого похоронного бюро наймає адвоката, який спеціалізується на позовах з фізичних та психологічних травм. Герой хоче засудити велику фірму з надання ритуальних послуг.
Здавалося б, заздалегідь вирішена справа обростає скандальними подробицями, викриттям корупції та расизму і в результаті призводить до несподіваного результату. Критики тепло прийняли фільм, зауваживши, що з історії зробили не суху юридичну драму, а надихаюче та смішне кіно про дружбу у дусі «Зеленої книги».
Дурні гроші (Dumb Money)

- IMDb: 6,9
Заснована на реальних подіях картина розповідає історію ютубера Ревучий Кошеня. У 2021 році молода людина дала передплатникам пораду об’єднатися та вкластися в акції компанії GameStop. Вони почали скуповувати акції магазину та їх вартість почала зростати. За один день акції зросли на 51%, а хедж-фонди втратили 1,6 млрд доларів.
Уолл-стріт ніяк не очікував такого результату: фондовий ринок обвалений, еліта втрачає мільярди, а геймери, домогосподарки та робітники заробляють величезні гроші. «Погані гроші» – один із найгучніших і найважливіших голлівудських релізів у прокаті та ще одна спроба повторити успіх «Ігри на пониження».
За мільйон миль (A Million Miles)

- IMDb: 7,3
Це історія сільськогосподарського робітника-мігранта, який мріяв побувати в космосі й завдяки своїй завзятості, вірі та самопожертві він зміг здійснити цю неймовірну мрію.
Попри серйозність основної теми, творці не забувають про легкість та гумор, що робить перегляд ще більш захоплюючим. Однак у деяких моментах ритм фільму сповільнюється, що може здатися деяким затягнутим глядачам.
“За мільйон миль звідси” – це не просто біографічна драма. Це розповідь про те, як мрії можуть стати реальністю, якщо вірити у себе і не опускати руки. Це фільм, який варто подивитися, щоб надихнутися історією однієї людини.
Ґран Туризмо (Gran Turismo)

- IMDb: 7,2
Якось у маркетолога Денні Мура зароджується геніальна ідея: посадити найкращих гравців Gran Turismo за кермо справжніх гоночних автомобілів. Отримавши схвалення від керівництва Nissan, він створює «GT Академію» — реаліті-шоу. Тому учасники з усього світу борються за право потягатися з кумирами на світовій першості.
Один із претендентів — невпевнений у собі хлопчина, готовий на все заради здійснення заповітної мрії. Фільм може сподобатися як шанувальникам оригінальної гри, так і тим, хто скучив за простенькими історіями успіху, що змушує повірити, що за належної завзятості навіть казкові мрії здійсненні.
Наяд (Nyad)

- IMDb: 7,1
Фільм розповість реальну історію Даяни Найед, де вона у 60 років вирішила зробити те, що їй не вдалося у 28, а саме пропливти 177 кілометрів від Куби до Флориди.
Більш того, Найед планує стати першою, хто пройде шлях без спеціальної клітини, яка захищає від акул. Так починається чотирирічна підготовка під наглядом найкращої подруги та тренерки у виконанні Джоді Фостер. Фільм покаже виснажливі підготовки, що вимотують запливи, де вони мають довести хейтерам, які сумніваються і самій Дайані, що вік не перешкода рекордам і завзятості.
Преса хоч і тепло прийняла фільм, але все одно попереджає, що творці не стали нічого винаходити й просто зняли спортивну драму, що надихає, про стійкість людського духу і справжню дружбу.
Останній стрілець (The Last Rifleman)

- IMDb: 6,6
Ще одна біографічна драма, але цього разу ґрунтується на реальній історії ветерана Другої світової війни Арті Кроуфорда. За сюжетом головний герой доживає свої дні у притулку для людей похилого віку, важко переживаючи недавню смерть коханої дружини.
У день «Д» — 75-х роковин висадки в Нормандії він збігає з притулку і вирушає до Франції, щоб вшанувати пам’ять полеглих бойових товаришів. Фільм не такий важкий, яким постає на самому початку. На глядача чекає глибока емоційна історія, яка ні дивлячись, ні на що, подається дуже позитивно.
Рікі Хілл (The Hill)

- IMDb: 6,4
Американська спортивна драма, заснована на біографії талановитого гравця у бейсбол Ріка Хілла. Батько головного героя картини – мандрівний пастор Джеймс Хілл, який не поділяє поглядів свого сина.
Юнак живе в невеликому містечку і має унікальний, феноменальний дар гравця в бейсбол. Рік має заповітну мрію – він хоче реалізовувати свій дар, регулярно виходячи на поле, на професійному рівні.
Виконання бажання серйозно перешкоджають непрості стосунки з батьком, постійне занепокоєння про його здоров’я та найголовніше власні помітні фізичні вади. Протягом фільму ми спостерігатимемо за тим, як герой неодноразово намагається подолати всі перепони на шляху до своєї заповітної мети.
Наполеон (Napoleon)

- IMDb: 6,6
Історична драма Рідлі Скотта з Хоакіном Феноксом та Ванессою Кірбі у головних ролях. Фільм є «особистим поглядом» режисера на біографію французького імператора, показану через призму його взаємин із коханою дружиною Жозефіною.
Це історія сходження Наполеона Бонапарта, вихідця з незнатної корсиканської сім’ї, що пройшов вражаючий шлях від молодшого лейтенанта артилерії, що воював під час Французької революції, до статусу імператора та одного з найвпливовіших людей у світі.
Проєкт покаже всепоглинаючу боротьбу за владу і невгасну віру в те, що він є природженим правителем, якому судилося підкорити собі весь світ.
Також творці показують кадри епічних битв, де брав участь полководець, і продемонструвати, як простий солдат зміг досягти такого високого становища.
Дивіться також: 9 важких фільмів, від яких неможливо відірватись